Blog kategorie
Ważna informacja

Materiał chroniony prawem autorskim, wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuły na tym blogu są naszą własnością. Dalsze rozpowszechnianie artykułu zabronione, jedynie za naszą zgodą.

Czy Marihuana niekorzystnie wpływa na tarczyce? 1
Czy Marihuana niekorzystnie wpływa na tarczyce?

Czy Marihuana niekorzystnie wpływa na tarczyce?

Ponad 22 miliony Amerykanów używa marihuany, zarówno medycznie, jak i rekreacyjnie, a liczba ta może wzrosnąć, ponieważ więcej stanów wprowadza legalizacje. Wiadomo, że konopie indyjskie poprawiają tolerancję na ból i mogą stymulować apetyt u pacjentów, których choroby i schematy leczenia hamują apetyt. Biorąc pod uwagę ograniczone zrozumienie wpływu marihuany na układ hormonalny, grupa badaczy postanowiła ustalić, czy marihuana ma wpływ na czynność tarczycy i warunki autoimmunologiczne.

Zespół z Alberta Einsteina College of Medicine i Maimonides Medical Center, zbadał dane z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) dorosłych, którzy mieli wyniki badań laboratoryjnych tarczycy i odpowiedzi na kwestionariusz dotyczący częstości używania marihuany. Wyniki zostały rozdzielone przez tych, którzy korzystali z niego w przeszłości (ponad 30 dni temu) lub byli aktualnymi użytkownikami (w ciągu ostatnich 30 dni).

"Nasza analiza danych sugeruje, że wśród osób używających marihuany, poziom TSH w normalnym zakresie był znacząco niższy niż poziom TSH w normalnym zakresie pacjentów, którzy zgłosili wcześniejsze stosowanie lub nigdy nie używali marihuany" Naukowcy odkryli, że użytkownicy ostatnich marihuany znacznie rzadziej wykazywali podwyższone poziomy tyreotropiny (TSH) i przeciwciał przeciwko tiopropoksydazie (TPOAb) niż użytkownicy w przeszłości. Gdy dane były kontrolowane pod kątem czynników zakłócających, stosowanie marihuany nadal korelowało z poziomem TSH poniżej 5,6 IU / ml, chociaż nie przy ujemnym poziomie TPOAb. Na szczęście nowi użytkownicy zazwyczaj byli młodszymi mężczyznami, osobami, które zazwyczaj nie cierpią na cukrzycę lub problemy z tarczycą. "Jednak dane na temat ilości i czasu stosowania marihuany zostały zebrane z samodzielnie zgłoszonych kwestionariuszy i mogą być stronnicze", powiedział Dr Motaghedi, profesor klinicznej pediatrii w Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. Niektóre odpowiedzi wydawały się przesadzone i wyobrażam sobie, że niektórzy badani nie zgłaszali dokładnych danych z powodów dyskrecji"

Dr Motaghedi zauważyła także, że jej zespół nie posiadał informacji na temat tego, które podmioty mogą mieć aktywną chorobę tarczycy lub jakie leki przyjmują, co uniemożliwia im posunięcie się tak daleko, aby zalecić marihuanę jako leczenie tarczycy lub układu hormonalnego. W badaniu nie zebrano również danych o tym, jak często palili palacze marihuany, co potencjalnie mogło mieć wpływ na ich ukrwienie.

Wpływ marihuany na układ hormonalny

W tym miejscu można powiedzieć, że ludzie, którzy nie powinni palić marihuany, to ci, którzy cierpią na otyłość i / lub chorują na cukrzycę, powiedziała Elena Christofides, MD, endokrynolog i członek rady redaktorskiej.

"Wiemy, że aktywacja receptorów endokannabinoidowych zwiększa głód" - powiedziała, dodając, że efekty wykraczają poza apetyt i obejmują niekorzystny wpływ na układ metaboliczny, w tym na poziom cukru we krwi i masę ciała. Jej twierdzenie jest wzmocnione przez badanie National Institutes of Health w badaniu rozwoju tętnic wieńcowych u młodych dorosłych w którym oceniano marihuanę i poziom cukru we krwi u 3 034 uczestników po upływie 25 lat od pierwszej oceny ryzyka sercowo-naczyniowego w latach 80. XX wieku. Uczestnicy, którzy wskazywali, że nadal stosują konopie indyjskie, mieli o 65% większe ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego niż osoby, które nie były w ciąży. A dorośli, którzy twierdzili, że palili co najmniej 100 razy w swoim życiu, mieli o 49% większe ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego.

Ryzyko zażywania konopi indyjskich wydaje się nie obejmować rozwoju cukrzycy typu 2. Jednak kilka innych badań dało wyniki sprzeczne z wynikami badań CARDIA. Badanie Harvard Medical School wykazało niższe poziomy insuliny na czczo i mniejszą insulinooporność wśród użytkowników marihuany , a naukowcy z Michigan State University przeanalizowali osiem różnych badań, które wykazały 30% zmniejszenie ryzyka cukrzycy wśród użytkowników marihuany.

TanieSianie Komentarze (1)

Michał
5 października 2018

Na tarczyce wpływa tak wiele czynników że nie doszukiwałabym sie winy w kilku buszkach w tygodniu, raczej w tym co zjemy na gastro albo jak potem śpimy

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?Załóż konto
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl