Blog kategorie
Ważna informacja

Materiał chroniony prawem autorskim, wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuły na tym blogu są naszą własnością. Dalsze rozpowszechnianie artykułu zabronione, jedynie za naszą zgodą.

Marihuana vs alkohol: co jest gorsze dla Twojego zdrowia? 4
Marihuana vs alkohol: co jest gorsze dla Twojego zdrowia?

Marihuana vs alkohol: co jest gorsze dla Twojego zdrowia?

Kwestia, czy alkohol lub marihuana jest gorsza dla zdrowia, była tematem burzliwych rozmów a zawsze. W pewnym wywiadzie Prezydent Barack Obama dla magazynu The New Yorker powiedział:

"Jak zostało dobrze udokumentowane, paliłem trawkę jako dziecko i uważam to za zły nawyk i wadę, niezupełnie różniącą się od papierosów, które paliłem jako młody człowiek przez duży kawał mojego dorosłego życia". Obama powiedział podczas wywiadu. "Nie sądzę, że jest to bardziej niebezpieczne niż alkohol."

Ale jak trafne jest porównanie tych substancji? Podczas gdy oba są środkami odurzającymi używanymi rekreacyjnie, ich legalność, wzorce użycia i długotrwałe działanie na organizm sprawiają, że dwa leki są trudne do porównania.

Zarówno spożycie alkoholu, jak i palenie tytoniu mogą mieć wpływ na organizm, wykazując zarówno krótko-, jak i długoterminowe skutki zdrowotne, chociaż alkohol jest związany z około 88 000 zgonów rocznie, według CDC, chociaż z wielu powodów z używaniem marihuany są trudniejsze do zdobycia. A badania nad wpływem marihuany na zdrowie są wciąż w powijakach, w porównaniu z rygorystycznymi badaniami nad alkoholem i zdrowiem ludzi.

Krótkoterminowe konsekwencje zdrowotne

Picie zbyt dużej ilości alkoholu może szybko zabić osobę. Niemożność metabolizowania alkoholu tak szybko, jak się go zużywa, może prowadzić do nagromadzenia alkoholu w mózgu, który zamyka obszary niezbędne do przeżycia, takie jak te związane z biciem serca i oddychaniem.

"Możesz umrzeć od pijaństwa pięć minut po tym, jak zostałeś wystawiony na działanie alkoholu, co nie stanie się z marihuaną", powiedział Ruben Baler, pracownik naukowy w National Institute on Drug Abuse. "Wpływ używania marihuany jest znacznie subtelniejszy."

Marihuana wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając częstość akcji serca i ciśnienie krwi, ale osoba nie może śmiertelnie przedawkować, jak można to zrobić za pomocą alkoholu.

Alkohol jest bardziej prawdopodobny niż marihuana na interakcje z innymi lekami. Sposób, w jaki alkohol jest metabolizowany lub rozkładany w organizmie, jest wspólny dla wielu leków przyjmowanych w różnych warunkach, powiedział Gary Murray, po dyrektora działu metabolizmu i efektów zdrowotnych w National Institute on Alcohol Abuse.

Oznacza to, że w przypadku osób zażywających narkotyki lub leki podczas picia alkohol może zwiększać lub zmniejszać poziomy aktywnego leku w organizmie.

"Te rzeczy mogą sprawić, że będzie to bardzo dotkliwe, niezależnie od tego, czy otrzymujesz aktywną dawkę leku" - powiedział Murray.

Mimo to oba leki mogą wpływać na zdrowie również w sposób pośredni. Ponieważ marihuana może zaburzać koordynację i równowagę, istnieje ryzyko zranienia się, szczególnie jeśli ktoś kieruje samochodem lub decyduje się na seks bez zabezpieczenia, podczas gdy ich zahamowania są obniżone, powiedział Baler. Są to dwa obszary, w których ludzie używający marihuany mogą zranić siebie w perspektywie krótko- i długoterminowej.

Długoterminowe konsekwencje zdrowotne

Długoterminowe skutki picia są bardzo dobrze znane. "Nadmiar alkoholu doprowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, a przewlekły nadmiar alkoholu najprawdopodobniej doprowadzi do wielu groźnych problemów" - powiedział Murray.

Picie może prowadzić do alkoholowej choroby wątroby, która może doprowadzić do zwłóknienia wątroby, co z kolei może potencjalnie prowadzić do raka wątroby, powiedział Murray.

"Podkreślam" może "- nie jest nawet jasne dla najlepszych naukowców, jakie są czynniki wyzwalające, które pozwalają na to, aby postęp nastąpił", powiedział, zauważając, że niektóre osoby mają wyższe ryzyko, niż inne osoby cierpiące na rozwój choroby wątroby po spożyciu alkoholu. medycznie lub biochemicznie.

W przeciwieństwie do alkoholu, Baler powiedział, że efekty chronicznego marihuany nie są tak dobrze ustalone. Badania na zwierzętach wykazały pewien możliwy wpływ na rozmnażanie. Ponadto istnieją dowody na to, że marihuana może pogarszać problemy psychiczne osób, które są do nich predysponowane, lub wprowadzić je w młodszym wieku. Wreszcie, powiedział Baler, ponieważ lek jest zwykle palony i wdychamy dym, może przynieść zapalenie oskrzeli, kaszel i przewlekłe zapalenie dróg oddechowych.

Podczas gdy wczesne badania wykazały pewne dowody łączące marihuanę z rakiem płuc, późniejsze badania dezorientowały to stowarzyszenie. Baler powiedział, że nie jest jasne, dlaczego palenie marihuany nie ma takiego samego rezultatu jak dym tytoniowy w płucach, ale być może niektóre korzystne związki w dymie marihuany likwidują złe efekty, a może inne nawyki zdrowotne palaczy marihuany różnią się od papierosów palaczy.

Ale palenie papierosów odgrywa skomplikowaną rolę w badaniu wpływu dymu z marihuany, powiedział Baler. Palacze marihuany palą znacznie rzadziej niż palacze papierosów, ponieważ niektórzy palą kilka stawów kilka razy w tygodniu.

"To bardzo trudny epidemiologiczny orzech do złamania" - powiedział Baler.

Ponadto naukowcy, którzy chcą studiować długotrwale używanie marihuany, mieli trudności ze znalezieniem ludzi, którzy regularnie palą marihuanę, ale nie palą również papierosów tytoniowych. Nielegalność marihuany również ograniczyła badania w tej dziedzinie.

Jeśli chodzi o marihuanę, wiele uwagi poświęca się młodym ludziom, którzy zażywają narkotyk, ponieważ lek przeszkadza w rozwoju mózgu, gdy jest on jeszcze dojrzewający, powiedział Baler.

Palenie marihuany przeszkadza w tworzeniu połączeń w mózgu "w czasie, gdy mózg powinien znajdować się w stanie czystego umysłu, akumulacji, pamięci i danych oraz dobrych doświadczeń, które powinny stanowić podstawę dla przyszłości" - powiedział Baler.

"Jak bardzo jesteś osłabiony, zależy od osoby i od tego, ile palisz" - powiedział Baler. Ponieważ niektórzy ludzie są kamienowani przez większość czasu, podczas gdy inni mogą używać marihuany tylko w weekendy, skutki zdrowotne stają się trudne do uogólnienia.

"Kumulatywnie osłabiasz swoje funkcje poznawcze, jaki będzie ostateczny wynik, nikt nie może powiedzieć".

Korzyści

Nie ma żadnego medycznego zastosowania do spożywania alkoholu, ale istnieją korzyści zdrowotne obserwowane u umiarkowanych osób pijących, w tym niższy odsetek chorób sercowo-naczyniowych i prawdopodobnie mniej przeziębień, powiedział Murray.

"Zawsze radzimy ludziom unikać picia alkoholu w nadmiarze, ale umiarkowane picie nie jest czymś bardzo niebezpiecznym", powiedział.

Jeśli chodzi o marihuanę, której legalizacja do zastosowań medycznych od lat jest przedmiotem publicznej debaty publicznej, istnieje wiele dowodów na to, że korzystne składniki można znaleźć w roślinie.

"Naukowcy pracują przez całą dobę, próbując zidentyfikować składniki marihuany, które mają potencjał", aby przynieść korzyści dla zdrowia ludzi, powiedział Baler.

TanieSianie Komentarze (4)

Żabson to frajer
5 września 2018

Nie no, największe głupoty robiłem po alkoholu wiec odpowiedź jest oczywista :D

Marcin
5 września 2018

Marihuana Nikogo Nie Zabiła a Wciąż Zakazana

Magda Rojst
7 września 2018

Tu gdzie mieszkam, alkohol narobił tyle szkód że najlepiej jakby go w ogóle nie było, trawy w sumie też nie popieram ale przynajmniej ludzie po tym nie wpadają w taki szał

Oskar
10 września 2018

Wszystko można okazać szczegółowo w jednym tekście. No ale niestety, wciąż zakazana..

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?Załóż konto
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl