Blog kategorie
Ważna informacja

Materiał chroniony prawem autorskim, wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuły na tym blogu są naszą własnością. Dalsze rozpowszechnianie artykułu zabronione, jedynie za naszą zgodą.

Paliwo z konopi ?

2
Paliwo z konopi ?

Wśród wielu zastosowań konopi znajdziemy: żywność, tekstylia, papier, a nawet paliwo. Konopie przemysłowe w ostatnich latach poczyniły wiele nagłówków, szczególnie jako alternatywne źródło energii, ponieważ ludzie zaczęli bliżej przyglądać się niskim odmianom tetrahydrokanabinolu w Cannabis sativa.

Po pierwsze, trochę tła na temat konopi i jego właściwości biopaliwowych. W poście na blogu The Guardian o paliwach alternatywnych Giulio Sica wyjaśnia zalety, które sprawiają, że konopie są dobrym źródłem energii:

[Konopie] z powodzeniem stosuje się od wielu lat do produkcji bioetanolu i biodiesla, jest bardziej przyjazny dla środowiska niż buraki cukrowe, olej palmowy, kukurydza lub jakakolwiek z wymienionych w raporcie roślin uprawnych i może rosnąć w praktycznie każdym klimacie umiarkowanym lub gorącym, pozostawiając zmielone w lepszym stanie niż wtedy, gdy zostało posadzone.

Uprawa konopi jest łatwiejsza niż wiele innych roślin. Roślina jest wydajna, hodowana w celu poprawy jakości, wydajności, tolerancji na stres i zmniejszenia kosztów za tonę. Ponadto, konopie rosną szybko, a jednocześnie wymagają mniejszej ilości energii i nawozów, a po zasadzeniu nie wymagają chemikaliów. Może nawet pomóc farmie poprzez przerwanie cyklu chorobowego innych upraw. Sica uważa to za "idealną roślinę, która zrównoważy węgiel produkowany obecnie przez paliwa kopalne".

Nasiona marihuany, często odrzucane, zawierają oleje roślinne, które można zamienić w paliwo. Na Uniwersytecie w Connecticut naukowcy odkryli konopie przemysłowe, które mają opłacalne właściwości do produkcji biodiesla. Biodiesel z konopi produkowany przez absolwentów w szkole miał 97 procent wydajności konwersji . Interesujące będzie postrzeganie roli uniwersytetu w tym alternatywnym źródle paliwa, ponieważ posiada on patent na układ reaktora biodiesla, który może wytwarzać paliwo z różnych źródeł, w tym z konopi.

Dlaczego więc nie prowadzimy samochodów napędzanych konopiami? Cóż, wygląda na to, że przynajmniej nad tym pracują. Sica wyjaśnia:

Jeśli chodzi o badania i wdrażanie konopi na biopaliwa , Stany Zjednoczone wyprzedzają Europę i istnieje szereg stron internetowych poświęconych wykorzystaniu konopi jako paliwa do samochodów.

TanieSianie Komentarze (2)

Jaro
13 grudnia 2018

I tak by pewnie kosztowało 5pln za litr :(

MMA
13 grudnia 2018

Podatek przewyższał by wartość litra tego paliwa... ale mimo wszystko pomysł jest mega

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?Załóż konto
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl