Blog kategorie
Ważna informacja

Materiał chroniony prawem autorskim, wszelkie prawa zastrzeżone. Artykuły na tym blogu są naszą własnością. Dalsze rozpowszechnianie artykułu zabronione, jedynie za naszą zgodą.

Kiedy konopie indyjskie rosły dziko w Europie 0

Kiedy konopie indyjskie rosły dziko w Europie

Naukowcy uważają teraz, że roślina była powszechna na kontynencie w czasach prehistorycznych, ale wyginęła przed przybyciem pierwszych rolników.

Wzrost dzikiej konopi indyjskich był powszechny w Europie w epoce kamiennej, ale roślina zniknęła z kontynentu, zanim pierwsi rolnicy mieli szansę ją uprawiać, wynika z nowych badań.

Naukowcy starali się wcześniej ustalić, gdzie rosła roślina, ponieważ jej podobieństwo do pokrewnego pospolitego chmiela oznaczało, że zwykłe metody badania skamieniałości pyłków okazały się trudne.

Jednak grupa badaczy z University of Vermont prowadzonych przez Johna McPartlanda sądzi teraz, że mogli rozwiązać zagadkę, badając, co jeszcze rośnie w tym obszarze.

W badaniu opublikowanym w "History of Vegetation and Archaeobotany" zespół stwierdził, że jeśli inne pradawne pyłki zebrane z lokalizacji pochodzą z roślin pospolitych na trawiastych stepach, próbka prawdopodobnie będzie konopią.

Jeśli inne skamieniałości sugerują, że obszar ten był terenem leśnym, można założyć, że roślina była chmarą.

Nowa teoria skłoniła zespół do ponownego zbadania próbek pyłków ze skamielin z epoki kamienia z ponad 470 miejsc w całej Europie, konkludując, że marihuana była obecna w suchych krajobrazach tundry w tym okresie.

Jednakże, kiedy pierwsi farmerzy postawili stopę na kontynencie z Bliskiego Wschodu około 9000 lat temu, roślina zaczęła już znikać, gdy ociepli się kontynent.

Jeden z badaczy powiedział, że niewiele jest dowodów na to, że ci nowi rolnicy uprawiali roślinę.

"Skoro rośliny tam już nie było, nie mogliby jej oswoić" - powiedział.

Jednak konopie indyjskie powróciły do Europy około 4500 lat temu w epoce brązu, kiedy pasterze z eurazjatyckiego stepu przenieśli się na kontynent, przynosząc roślinę razem z nimi.

Najlepiej znany w dzisiejszych czasach, ze względu na jego właściwości psychoaktywne, prawdopodobnie został ponownie wprowadzony na kontynent, by przekształcić go w tekstylia.

Jednak badacze wierzą, iż jest możliwe, że wcześni europejscy rolnicy stosowali konopie indyjskie jako narkotyk, w społeczeństwach, w których alkohol jeszcze nie byłby powszechny.

"Nawet wyciszona psychoaktywność zostałaby doceniona przez osoby, które jeszcze nie miały alkoholu" - powiedział.

TanieSianie Komentarze (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?Załóż konto
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl